Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för anestesiologi och intensivvård

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för anestesiologi och intensivvård
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 5, våning 5
Besöksadress: Blå stråket 5, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 0313427798

Senaste publikationer

Analysis of central venous access injuries from claims to the Swedish Patient Insurance Company 2009-2017
Sophie Lindgren, P. Gustafson, F. Hammarskjold
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Effects of Vasoconstriction And Volume Expansion on Veno-Arterial ECMO Flow
Per Werner Möller, Anisa Hana, Paul Philipp Heinisch, Shengchen Liu, Siamak Djafarzadeh et al.
Shock, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Age, SAPS 3 and female sex are associated with decisions to withdraw or withhold intensive care
Linda Block, Max Petzold, Anna Nordenskjöld Syrous, B. Lindqvist, Helena Odenstedt Hergès et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acute symptomatic seizures and epilepsy after mechanical thrombectomy
Hanna Eriksson, Pia Löwhagen Hendén, Alexandros Rentzos, Fani Pujol-Calderón, Jan-Erik Karlsson et al.
Epilepsy and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An ultrafast system for signaling mechanical pain in human skin
S. S. Nagi, A. G. Marshall, A. Makdani, E. Jarocka, Jaquette Liljencrantz et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reflecting on Interprofessional Simulation
Sissel Eikeland Husebø, Madeleine Abrandt Dahlgren, Samuel Edelbring, Elin Nordenström, Torben Nordahl Amorøe et al.
Professional and Practice-based Learning, Vol 26, Cham, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Portal hyperperfusion after major liver resection and associated sinusoidal damage is a therapeutic target to protect the remnant liver
A. Kohler, Per Werner Möller, S. Frey, P. Tinguely, D. Candinas et al.
American Journal of Physiology-Gastrointestinal and Liver Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 68

Namn Titel Telefon E-post
Nellgård, Bengt Universitetslektor/​specialistläkare bengt.nellgard@gu.se
Gyllencreutz Castellheim, Albert Universitetslektor/​överläkare albert.castellheim@gu.se
Thörn, Sven-Egron Universitetslektor/​överläkare sven-egron.thorn@gu.se
Rylander, Christian Universitetslektor, adjungerad christian.rylander@gu.se
Odenstedt, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.odenstedt@aniv.gu.se
Block, Linda Universitetslektor, adjungerad linda.block@gu.se
Svennerholm, Kristina Universitetslektor, adjungerad kristina.svennerholm@gu.se
Liljencrantz, Jaquette Universitetslektor, adjungerad jaquette.liljencrantz@gu.se
Oras, Jonatan Universitetslektor, adjungerad jonatan.oras@gu.se
Andréll, Paulin Universitetslektor, adjungerad paulin.andrell@gu.se
Lundin, Stefan Professor, adjungerad stefan.lundin@medfak.gu.se
Lindgren, Sophie Oavlönad docent sophie.lindgren@gu.se
Hubrich, Martin Forskarstuderande martin.norbert.hubrich@gu.se
Lannemyr, Lukas Forskare lukas.lannemyr@vgregion.se
Werner Möller, Per Forskarstuderande permoller74@gmail.com
Damén, Tor Forskarstud tor.damen@vgregion.se
Ahlqwist, Anna Doktorand ahlqwist@gmail.com
Asgeirsdottir, Sigrun Doktorand sigrun.asgeirsdottir@vgregion.se
Belfrage, Erik Doktorand erik.belfrage@vgregion.se
Björnsson, Einar Doktorand einar.e.bjornsson@vgregion.se
Oras, Jonatan Forskare jonatan.oras@vgregion.se
Sellbrant, Irene Doktorand iren.sellbrant@vgregion.se
Arvidsson, Linus Doktorand link.arvidsson@gmail.com
Dalla, Keti Forskare keti.dalla@gu.se
Dutkiewicz, Robert Doktorand robert.dutkiewicz@vgregion.se
Kristiansson, Johan Forskarstuderande johan.kristiansson@gu.se
Rosén, Anders Forskarstuderande anders.rosen@vgregion.se
Waldén, Katarina Forskarstuderande katarina.walden@vgregion.se
Skytte Larsson, Jenny Forskarstuderande jenny.skytte@vgregion.se
Andersson, Emma Forskarstuderande emma.a.andersson@vgregion.se
Bjerkne Wenneberg, Sandra Forskarstuderande sandra.wenneberg@vgregion.se
Hård af Segerstad, Mathias Forskarstuderande
Jansson Timan, Terje Forskarstuderande terje.jansson.timan@vgregion.se
Kiss, Katalina Forskarstuderande
Lovlund, Mikael Forskarstuderande mikael.lovlund@vgregion.se
Lundin, Andreas Forskarstuderande andreas.lundin@vgregion.se
Nilsson, Tobias Forskarstuderande tobias.nilsson@gu.se
Olsen, Fredrik Forskarstuderande fredrik.olsen@vgregion.se
Sameby, Louise Forskarstuderande louise.sameby@vgregion.se
Sato Folatre, José-Gabriel Forskarstuderande jose-gabriel.sato.folatre@vgregion.se
Söderlund, Fredrik Forskarstuderande fredrik.soderlund@vgregion.se
Tholén, Maria Forskarstuderande maria.tholen@vgregion.se
Wersäll, Johan Henrik Forskarstuderande johan.wersall@vgregion.se
Wennberg, Elisabet Oavlönad docent 0303-98651 elisabet.wennberg@gu.se
Knudsen, Kai Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 kai.knudsen@aniv.gu.se
Thelandersson, Anneli Forskarstuderande 031-342 1195 anneli.thelandersson@gu.se
Forshammar, Johan Forskarstuderande 010-435 1458 johan.forshammar@gu.se
Thorlacius, Elin Forskarstuderande 031-342 36433 elin.thorlacius@gu.se
Naredi, Silvana Professor/​specialistläkare 031-786 3758 silvana.naredi@gu.se
Nicklas, Oscarsson Forskarstuderande 031-343 4213 nicklas.oscarsson@vgregion.se

Visar 1 - 50 av 68

Visar 71 - 80 av 338

2017

Right atrial pressure and venous return during cardiopulmonary bypass
Per Werner Möller, B. Winkler, S. Hurni, P. P. Heinisch, A. Bloch et al.
American Journal of Physiology - Heart and Circulatory Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Surgical Treatment for Infective Endocarditis: A Single-Centre Experience.
Sossio Perrotta, Anders Jeppsson, Victoria Fröjd, Gunnar Svensson
The Thoracic and cardiovascular surgeon, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Post-operative pain relief using local infiltration analgesia during open abdominal hysterectomy: a randomized, double-blind study
Jane M. Hayden, Jonatan Oras, O. Karlsson, K. G. Olausson, Sven Egron Thörn et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 338

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2016-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?