Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för anestesiologi och intensivvård

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för anestesiologi och intensivvård
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 5, våning 5
Besöksadress: Blå stråket 5, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 0313427798

Senaste publikationer

Analysis of central venous access injuries from claims to the Swedish Patient Insurance Company 2009-2017
Sophie Lindgren, P. Gustafson, F. Hammarskjold
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mental fatigue assessment may add information after aneurysmal subarachnoid hemorrhage
Ann Sörbo, I. Eiving, Pia Löwhagen Hendén, Silvana Naredi, Johan Ljungqvist et al.
Brain and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Postoperative pain experience, pain treatment and recovery after lumbar fusion and fixation surgery
Eva Rutström, Sören Söndergaard, Christopher Lundborg, Kerstin Ene
International Journal of Orthopaedic and Trauma Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The MS4A gene cluster is a key modulator of soluble TREM2 and Alzheimer's disease risk
Y. Deming, F. Filipello, F. Cignarella, C. Cantoni, S. Hsu et al.
Science Translational Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An ultrafast system for signaling mechanical pain in human skin
S. S. Nagi, A. G. Marshall, A. Makdani, E. Jarocka, Jaquette Liljencrantz et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does intraperitoneal ropivacaine reduce postoperative inflammation? A prospective, double-blind, placebo-controlled pilot study
Jane M. Hayden, A. Gupta, Sven Egron Thörn, P. Thulin, Linda Block et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 68

Namn Titel Telefon E-post
Hård af Segerstad, Mathias Forskarstuderande
Kiss, Katalina Forskarstuderande
Ahlqwist, Anna Doktorand ahlqwist@gmail.com
Gyllencreutz Castellheim, Albert Universitetslektor/​överläkare albert.castellheim@gu.se
Rosén, Anders Forskarstuderande anders.rosen@vgregion.se
Lundin, Andreas Forskarstuderande andreas.lundin@vgregion.se
Adielsson, Anna Forskarstuderande 031-342 8070 anna.adielsson@vgregion.se
Thelandersson, Anneli Forskarstuderande 031-342 1195 anneli.thelandersson@gu.se
Ekström-Jodal, Barbro Professor emerita 031-343 44 38 barbro.ekstrom-jodal@gu.se
Nellgård, Bengt Universitetslektor/​specialistläkare bengt.nellgard@gu.se
Andersson, Bertil Forskarstuderande 031-343 4412 bertil.andersson@vgregion.se
Biber, Björn Professor emeritus 031-342 8169 bjorn.biber@aniv.gu.se
Rylander, Christian Universitetslektor, adjungerad christian.rylander@gu.se
Björnsson, Einar Doktorand einar.e.bjornsson@vgregion.se
Thorlacius, Elin Forskarstuderande 031-342 36433 elin.thorlacius@gu.se
Wennberg, Elisabet Oavlönad docent 0303-98651 elisabet.wennberg@gu.se
Andersson, Emma Forskarstuderande emma.a.andersson@vgregion.se
Belfrage, Erik Doktorand erik.belfrage@vgregion.se
Olsen, Fredrik Forskarstuderande fredrik.olsen@vgregion.se
Söderlund, Fredrik Forskarstuderande fredrik.soderlund@vgregion.se
Odenstedt, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.odenstedt@aniv.gu.se
Einarsson, Hrolfur Forskarstuderande 031-342 8054 hrolfur.einarsson@vgregion.se
Sellbrant, Irene Doktorand iren.sellbrant@vgregion.se
Hayden, Jane Forskarstuderande 031-343 9950 jane.hayden@gu.se
Liljencrantz, Jaquette Universitetslektor, adjungerad jaquette.liljencrantz@gu.se
Skytte Larsson, Jenny Forskarstuderande jenny.skytte@vgregion.se
Forshammar, Johan Forskarstuderande 010-435 1458 johan.forshammar@gu.se
Kristiansson, Johan Forskarstuderande johan.kristiansson@gu.se
Wersäll, Johan Henrik Forskarstuderande johan.wersall@vgregion.se
Oras, Jonatan Universitetslektor, adjungerad jonatan.oras@gu.se
Oras, Jonatan Forskare jonatan.oras@vgregion.se
Sato Folatre, José-Gabriel Forskarstuderande jose-gabriel.sato.folatre@vgregion.se
Knudsen, Kai Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 kai.knudsen@aniv.gu.se
Hallén, Katarina Forskarstuderande 031-342 8072 katarina.hallen@aniv.gu.se
Waldén, Katarina Forskarstuderande katarina.walden@vgregion.se
Dalla, Keti Forskare keti.dalla@gu.se
Svennerholm, Kristina Universitetslektor, adjungerad kristina.svennerholm@gu.se
Tempelman Svennerholm, Kristina Forskare 031-342 9336 kristina.svennerholm@gu.se
Sand, Lena Forskarstuderande 031-342 8157 lena.sand@vgregion.se
Block, Linda Universitetslektor, adjungerad linda.block@gu.se
Block, Linda Forskare 031-342 8173 linda.block@vgregion.se
Arvidsson, Linus Doktorand link.arvidsson@gmail.com
Martinell, Louise Forskarstuderande 031-342 9562 louise.martinell@gu.se
Sameby, Louise Forskarstuderande louise.sameby@vgregion.se
Csajbok, Ludvig Forskare 031-432 8055 ludvig.csajbok@aniv.gu.se
Lannemyr, Lukas Forskarstuderande lukas.lannemyr@vgregion.se
Tholén, Maria Forskarstuderande maria.tholen@vgregion.se
Fredholm, Martin Forskarstuderande 031-342 7448 martin.fredholm@gu.se
Hubrich, Martin Forskarstuderande martin.norbert.hubrich@gu.se
Danielsson, Mattias Forskarstuderande 031-342 7452 mattias.danielsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 68

Visar 1 - 10 av 334

2019

Analysis of central venous access injuries from claims to the Swedish Patient Insurance Company 2009-2017
Sophie Lindgren, P. Gustafson, F. Hammarskjold
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mental fatigue assessment may add information after aneurysmal subarachnoid hemorrhage
Ann Sörbo, I. Eiving, Pia Löwhagen Hendén, Silvana Naredi, Johan Ljungqvist et al.
Brain and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Postoperative pain experience, pain treatment and recovery after lumbar fusion and fixation surgery
Eva Rutström, Sören Söndergaard, Christopher Lundborg, Kerstin Ene
International Journal of Orthopaedic and Trauma Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The MS4A gene cluster is a key modulator of soluble TREM2 and Alzheimer's disease risk
Y. Deming, F. Filipello, F. Cignarella, C. Cantoni, S. Hsu et al.
Science Translational Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An ultrafast system for signaling mechanical pain in human skin
S. S. Nagi, A. G. Marshall, A. Makdani, E. Jarocka, Jaquette Liljencrantz et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does intraperitoneal ropivacaine reduce postoperative inflammation? A prospective, double-blind, placebo-controlled pilot study
Jane M. Hayden, A. Gupta, Sven Egron Thörn, P. Thulin, Linda Block et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 334

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2016-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?