Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för anestesiologi och intensivvård

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för anestesiologi och intensivvård
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 5, våning 5
Besöksadress: Blå stråket 5, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 0313427798

Senaste publikationer

Analysis of central venous access injuries from claims to the Swedish Patient Insurance Company 2009-2017
Sophie Lindgren, P. Gustafson, F. Hammarskjold
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mental fatigue assessment may add information after aneurysmal subarachnoid hemorrhage
Ann Sörbo, I. Eiving, Pia Löwhagen Hendén, Silvana Naredi, Johan Ljungqvist et al.
Brain and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Postoperative pain experience, pain treatment and recovery after lumbar fusion and fixation surgery
Eva Rutström, Sören Söndergaard, Christopher Lundborg, Kerstin Ene
International Journal of Orthopaedic and Trauma Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The MS4A gene cluster is a key modulator of soluble TREM2 and Alzheimer's disease risk
Y. Deming, F. Filipello, F. Cignarella, C. Cantoni, S. Hsu et al.
Science Translational Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An ultrafast system for signaling mechanical pain in human skin
S. S. Nagi, A. G. Marshall, A. Makdani, E. Jarocka, Jaquette Liljencrantz et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does intraperitoneal ropivacaine reduce postoperative inflammation? A prospective, double-blind, placebo-controlled pilot study
Jane M. Hayden, A. Gupta, Sven Egron Thörn, P. Thulin, Linda Block et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 68

Namn Titel Telefon E-post
Adielsson, Anna Forskarstuderande 031-342 8070 anna.adielsson@vgregion.se
Ahlqwist, Anna Doktorand ahlqwist@gmail.com
Andersson, Bertil Forskarstuderande 031-343 4412 bertil.andersson@vgregion.se
Andersson, Emma Forskarstuderande emma.a.andersson@vgregion.se
Andréll, Paulin Universitetslektor, adjungerad paulin.andrell@gu.se
Arvidsson, Linus Doktorand link.arvidsson@gmail.com
Asgeirsdottir, Sigrun Doktorand sigrun.asgeirsdottir@vgregion.se
Belfrage, Erik Doktorand erik.belfrage@vgregion.se
Biber, Björn Professor emeritus 031-342 8169 bjorn.biber@aniv.gu.se
Bjerkne Wenneberg, Sandra Forskarstuderande sandra.wenneberg@vgregion.se
Björnsson, Einar Doktorand einar.e.bjornsson@vgregion.se
Block, Linda Universitetslektor, adjungerad linda.block@gu.se
Block, Linda Forskare 031-342 8173 linda.block@vgregion.se
Csajbok, Ludvig Forskare 031-432 8055 ludvig.csajbok@aniv.gu.se
Dalla, Keti Forskare keti.dalla@gu.se
Damén, Tor Forskarstud tor.damen@vgregion.se
Danielsson, Mattias Forskarstuderande 031-342 7452 mattias.danielsson@gu.se
Dutkiewicz, Robert Doktorand robert.dutkiewicz@vgregion.se
Einarsson, Hrolfur Forskarstuderande 031-342 8054 hrolfur.einarsson@vgregion.se
Ekström-Jodal, Barbro Professor emerita 031-343 44 38 barbro.ekstrom-jodal@gu.se
Forshammar, Johan Forskarstuderande 010-435 1458 johan.forshammar@gu.se
Fredholm, Martin Forskarstuderande 031-342 7448 martin.fredholm@gu.se
Gyllencreutz Castellheim, Albert Universitetslektor/​överläkare albert.castellheim@gu.se
Hallén, Katarina Forskarstuderande 031-342 8072 katarina.hallen@aniv.gu.se
Hayden, Jane Forskarstuderande 031-343 9950 jane.hayden@gu.se
Hubrich, Martin Forskarstuderande martin.norbert.hubrich@gu.se
Hård af Segerstad, Mathias Forskarstuderande
Jansson Timan, Terje Forskarstuderande terje.jansson.timan@vgregion.se
Karlsson, Ove Forskare 031-343 8088 ove.karlsson@gu.se
Kiss, Katalina Forskarstuderande
Knudsen, Kai Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 kai.knudsen@aniv.gu.se
Kristiansson, Johan Forskarstuderande johan.kristiansson@gu.se
Lannemyr, Lukas Forskarstuderande lukas.lannemyr@vgregion.se
Liljencrantz, Jaquette Universitetslektor, adjungerad jaquette.liljencrantz@gu.se
Lindgren, Sophie Oavlönad docent sophie.lindgren@gu.se
Lovlund, Mikael Forskarstuderande mikael.lovlund@vgregion.se
Lundin, Andreas Forskarstuderande andreas.lundin@vgregion.se
Lundin, Stefan Professor, adjungerad stefan.lundin@medfak.gu.se
Löwhagen Hendén, Pia Forskarstuderande 031-342 8189 pia.lowhagen.henden@gu.se
Martinell, Louise Forskarstuderande 031-342 9562 louise.martinell@gu.se
Naredi, Silvana Professor/​specialistläkare 031-786 3758 silvana.naredi@gu.se
Nellgård, Bengt Universitetslektor/​specialistläkare bengt.nellgard@gu.se
Nicklas, Oscarsson Forskarstuderande 031-343 4213 nicklas.oscarsson@vgregion.se
Nilsson, Tobias Forskarstuderande tobias.nilsson@gu.se
Odenstedt, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.odenstedt@aniv.gu.se
Olsen, Fredrik Forskarstuderande fredrik.olsen@vgregion.se
Oras, Jonatan Universitetslektor, adjungerad jonatan.oras@gu.se
Oras, Jonatan Forskare jonatan.oras@vgregion.se
Ricksten, Sven-Erik Professor/​överläkare 031-342 7433 sven-erik.ricksten@aniv.gu.se
Rosén, Anders Forskarstuderande anders.rosen@vgregion.se

Visar 1 - 50 av 68

Visar 51 - 60 av 334

2018

Combined Inhibition of C5 and CD14 Attenuates Systemic Inflammation in a Piglet Model of Meconium Aspiration Syndrome
A. M. Thomas, C. Schjalm, P. H. Nilsson, P. H. H. Lindenskov, R. Rortveit et al.
Neonatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epoprostenol for the treatment of increasing oxygenator pressure drop during cardiopulmonary bypass. A case report
A. K. Hjarpe, Björn Reinsfelt, European Journal Of Clinical Pharmacology V. P. Wello W
Perfusion-Uk, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mannitol clearance for the determination of glomerular filtration rate-a validation against clearance of Cr-51-EDTA
Katalin Kiss, M. Molnar, Sören Söndergaard, G. Molnar, Sven-Erik Ricksten
Clinical Physiology and Functional Imaging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Atelectasis is inversely proportional to transpulmonary pressure during weaning from ventilator support in a large animal model
M. Gudmundsson, G. Perchiazzi, M. Pellegrini, A. Vena, G. Hedenstierna et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

The Influence of Sleep Disorders and Nightmares on Mental Health: A Study of Former Kurdish Peshmerga in Resettlement Countries
Nabi Fatahi, Ferid Krupic
International Journal of Health Sciences and Research , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Serum tau and neurological outcome in cardiac arrest.
Niklas Mattsson, Henrik Zetterberg, Niklas Nielsen, Kaj Blennow, Josef Dankiewicz et al.
Annals of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased RANKL/OPG ratio and sclerostin in patients with septic shock
Maria Bergquist, Sofia E M Andersson, Christian Rylander, Catharina Lindholm, Inger Gjertsson
Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of Cardiopulmonary Bypass on Renal Perfusion, Filtration, and Oxygenation in Patients Undergoing Cardiac Surgery.
Lukas Lannemyr, Gudrun Bragadottir, Vitus Krumbholz, Bengt Redfors, Johan Sellgren et al.
Anesthesiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 334

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2016-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?