Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för anestesiologi och intensivvård

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för anestesiologi och intensivvård
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 5, våning 5
Besöksadress: Blå stråket 5, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 0313427798

Senaste publikationer

Analysis of central venous access injuries from claims to the Swedish Patient Insurance Company 2009-2017
Sophie Lindgren, P. Gustafson, F. Hammarskjold
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mental fatigue assessment may add information after aneurysmal subarachnoid hemorrhage
Ann Sörbo, I. Eiving, Pia Löwhagen Hendén, Silvana Naredi, Johan Ljungqvist et al.
Brain and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Postoperative pain experience, pain treatment and recovery after lumbar fusion and fixation surgery
Eva Rutström, Sören Söndergaard, Christopher Lundborg, Kerstin Ene
International Journal of Orthopaedic and Trauma Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The MS4A gene cluster is a key modulator of soluble TREM2 and Alzheimer's disease risk
Y. Deming, F. Filipello, F. Cignarella, C. Cantoni, S. Hsu et al.
Science Translational Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An ultrafast system for signaling mechanical pain in human skin
S. S. Nagi, A. G. Marshall, A. Makdani, E. Jarocka, Jaquette Liljencrantz et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does intraperitoneal ropivacaine reduce postoperative inflammation? A prospective, double-blind, placebo-controlled pilot study
Jane M. Hayden, A. Gupta, Sven Egron Thörn, P. Thulin, Linda Block et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 68

Namn Titel Telefon E-post
Adielsson, Anna Forskarstuderande 031-342 8070 anna.adielsson@vgregion.se
Ahlqwist, Anna Doktorand ahlqwist@gmail.com
Andersson, Bertil Forskarstuderande 031-343 4412 bertil.andersson@vgregion.se
Andersson, Emma Forskarstuderande emma.a.andersson@vgregion.se
Andréll, Paulin Universitetslektor, adjungerad paulin.andrell@gu.se
Arvidsson, Linus Doktorand link.arvidsson@gmail.com
Asgeirsdottir, Sigrun Doktorand sigrun.asgeirsdottir@vgregion.se
Belfrage, Erik Doktorand erik.belfrage@vgregion.se
Biber, Björn Professor emeritus 031-342 8169 bjorn.biber@aniv.gu.se
Bjerkne Wenneberg, Sandra Forskarstuderande sandra.wenneberg@vgregion.se
Björnsson, Einar Doktorand einar.e.bjornsson@vgregion.se
Block, Linda Universitetslektor, adjungerad linda.block@gu.se
Block, Linda Forskare 031-342 8173 linda.block@vgregion.se
Csajbok, Ludvig Forskare 031-432 8055 ludvig.csajbok@aniv.gu.se
Dalla, Keti Forskare keti.dalla@gu.se
Damén, Tor Forskarstud tor.damen@vgregion.se
Danielsson, Mattias Forskarstuderande 031-342 7452 mattias.danielsson@gu.se
Dutkiewicz, Robert Doktorand robert.dutkiewicz@vgregion.se
Einarsson, Hrolfur Forskarstuderande 031-342 8054 hrolfur.einarsson@vgregion.se
Ekström-Jodal, Barbro Professor emerita 031-343 44 38 barbro.ekstrom-jodal@gu.se
Forshammar, Johan Forskarstuderande 010-435 1458 johan.forshammar@gu.se
Fredholm, Martin Forskarstuderande 031-342 7448 martin.fredholm@gu.se
Gyllencreutz Castellheim, Albert Universitetslektor/​överläkare albert.castellheim@gu.se
Hallén, Katarina Forskarstuderande 031-342 8072 katarina.hallen@aniv.gu.se
Hayden, Jane Forskarstuderande 031-343 9950 jane.hayden@gu.se
Hubrich, Martin Forskarstuderande martin.norbert.hubrich@gu.se
Hård af Segerstad, Mathias Forskarstuderande
Jansson Timan, Terje Forskarstuderande terje.jansson.timan@vgregion.se
Karlsson, Ove Forskare 031-343 8088 ove.karlsson@gu.se
Kiss, Katalina Forskarstuderande
Knudsen, Kai Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 kai.knudsen@aniv.gu.se
Kristiansson, Johan Forskarstuderande johan.kristiansson@gu.se
Lannemyr, Lukas Forskarstuderande lukas.lannemyr@vgregion.se
Liljencrantz, Jaquette Universitetslektor, adjungerad jaquette.liljencrantz@gu.se
Lindgren, Sophie Oavlönad docent sophie.lindgren@gu.se
Lovlund, Mikael Forskarstuderande mikael.lovlund@vgregion.se
Lundin, Andreas Forskarstuderande andreas.lundin@vgregion.se
Lundin, Stefan Professor, adjungerad stefan.lundin@medfak.gu.se
Löwhagen Hendén, Pia Forskarstuderande 031-342 8189 pia.lowhagen.henden@gu.se
Martinell, Louise Forskarstuderande 031-342 9562 louise.martinell@gu.se
Naredi, Silvana Professor/​specialistläkare 031-786 3758 silvana.naredi@gu.se
Nellgård, Bengt Universitetslektor/​specialistläkare bengt.nellgard@gu.se
Nicklas, Oscarsson Forskarstuderande 031-343 4213 nicklas.oscarsson@vgregion.se
Nilsson, Tobias Forskarstuderande tobias.nilsson@gu.se
Odenstedt, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.odenstedt@aniv.gu.se
Olsen, Fredrik Forskarstuderande fredrik.olsen@vgregion.se
Oras, Jonatan Universitetslektor, adjungerad jonatan.oras@gu.se
Oras, Jonatan Forskare jonatan.oras@vgregion.se
Ricksten, Sven-Erik Professor/​överläkare 031-342 7433 sven-erik.ricksten@aniv.gu.se
Rosén, Anders Forskarstuderande anders.rosen@vgregion.se

Visar 1 - 50 av 68

Visar 31 - 40 av 334

2018

Diabetes and necrotizing soft tissue infections-A prospective observational cohort study: Statistical analysis plan.
Anders Rosén, Per Arnell, M B Madsen, B G Nedrebø, A Norrby-Teglund et al.
Acta anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased Level of Serum Hepcidin in Female Adolescent Athletes.
Göran Sandström, Stig Rödjer, Stefan Jacobsson, Dick Nelson, Mats Börjesson
Clinical journal of sport medicine : official journal of the Canadian Academy of Sport Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Meta-analyses and blood pressure goals
Karin Manhem, Annika Rosengren, Samuel Adamsson Eryd
The Journal of Clinical Hypertension, Inledande text i tidskrift 2018
Inledande text i tidskrift

Myopic shift and lens turbidity following hyperbaric oxygen therapy – a prospective longitudinal observational cohort study
Philip Riedl, Dragana Skiljic, P Arnell, Roger Wannholt, Madeleine Zetterberg et al.
Svenska Ögonläkarföreningens (SÖF) årsmöte, Stockholm, Sverige, 8-10 okt, 2018. Oral presentation, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The role of general anesthesia on traits of neurodevelopmental disorders in a Swedish cohort of twins.
Albert Castellheim, Sebastian Lundström, Mattias Molin, Ralf Kuja-Halkola, I Carina Gillberg et al.
Journal of child psychology and psychiatry, and allied disciplines, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 334

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2016-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?