Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för anestesiologi och intensivvård

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för anestesiologi och intensivvård
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 5, våning 5
Besöksadress: Blå stråket 5, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 0313427798

Senaste publikationer

What can a mobile App add to improve quality of care, with focus on ambulatory surgery?
Metha Brattwall, Margareta Warrén Stomberg, Pether Jildenstål, Irene Sellbrant, Jan G Jakobsson
European Journal for Person Centered Healthcare, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In-bed cycling in the ICU; patient safety and recollections with motivational effects
Mona Ringdal, Margareta Warrén Stomberg, K. Egnell, Elisabet Wennberg, R. Zätterman et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased Level of Serum Hepcidin in Female Adolescent Athletes
Göran Sandström, Stig Rödjer, Stefan Jacobsson, Dick Nelson, Mats Börjesson
Clinical journal of sport medicine : official journal of the Canadian Academy of Sport Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Renal Blood Flow, Glomerular Filtration Rate, and Renal Oxygenation in Early Clinical Septic Shock
Jenny Skytte Larsson, Vitus Krumbholz, Anders Enskog, Gudrun Bragadottir, Bengt Redfors et al.
Critical Care Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vasopressin and nitroglycerin decrease portal and hepatic venous pressure and hepato-splanchnic blood flow
Ellinor Wisén, Kristina Svennerholm, Lena Sand Bown, Erik Houltz, Magnus Rizell et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploration of 27 plasma immune markers: a cross-sectional comparison of 64 old psychiatric inpatients having unipolar major depression and 18 non-depressed old persons
T. L. Gaarden, K. Engedal, J. S. Benth, M. Larsen, B. Lorentzen et al.
BMC Geriatr, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined Inhibition of C5 and CD14 Attenuates Systemic Inflammation in a Piglet Model of Meconium Aspiration Syndrome
A. M. Thomas, C. Schjalm, P. H. Nilsson, P. H. H. Lindenskov, R. Rortveit et al.
Neonatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epoprostenol for the treatment of increasing oxygenator pressure drop during cardiopulmonary bypass. A case report
A. K. Hjarpe, Björn Reinsfelt, European Journal Of Clinical Pharmacology V. P. Wello W
Perfusion-Uk, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 52

Namn Titel Telefon E-post
Adielsson, Anna Forskarstuderande 031-342 8070 anna.adielsson@vgregion.se
Ahlqwist, Anna Doktorand ahlqwist@gmail.com
Andersson, Bertil Forskarstuderande 031-343 4412 bertil.andersson@vgregion.se
Arvidsson, Linus Doktorand link.arvidsson@gmail.com
Asgeirsdottir, Sigrun Doktorand sigrun.asgeirsdottir@vgregion.se
Belfrage, Erik Doktorand erik.belfrage@vgregion.se
Biber, Björn Professor emeritus 031-342 8169 bjorn.biber@aniv.gu.se
Björnsson, Einar Doktorand einar.e.bjornsson@vgregion.se
Block, Linda Universitetslektor, adjungerad linda.block@gu.se
Block, Linda Forskare 031-342 8173 linda.block@vgregion.se
Csajbok, Ludvig Forskare 031-432 8055 ludvig.csajbok@aniv.gu.se
Dalla, Keti Doktorand keti.dalla@vgregion.se
Damén, Tor Forskarstud tor.damen@vgregion.se
Danielsson, Mattias Forskarstuderande 031-342 7452 mattias.danielsson@gu.se
Dutkiewicz, Robert Doktorand robert.dutkiewicz@vgregion.se
Einarsson, Hrolfur Forskarstuderande 031-342 8054 hrolfur.einarsson@vgregion.se
Ekström-Jodal, Barbro Professor emerita 031-343 44 38 barbro.ekstrom-jodal@gu.se
Ekström-Jodal, Barbro Doktorand barbro.ekstrom-jodal@gu.se
Fernström, Erik Doktorand erik.fernstrom@gmail.com
Forshammar, Johan Forskarstuderande 010-4351458 johan.forshammar@gu.se
Fredholm, Martin Forskarstuderande 031-342 7448 martin.fredholm@gu.se
Gyllencreutz Castellheim, Albert Universitetslektor/​överläkare albert.castellheim@gu.se
Hallén, Katarina Forskarstuderande 031-342 8072 katarina.hallen@aniv.gu.se
Hayden, Jane Forskarstuderande 031-343 9950 jane.hayden@gu.se
Hubrich, Martin Forskarstuderande martin.norbert.hubrich@gu.se
Karlsson, Ove Forskare 031-343 8088 ove.karlsson@gu.se
Knudsen, Kai Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 kai.knudsen@aniv.gu.se
Lannemyr, Lukas Forskarstuderande lukas.lannemyr@vgregion.se
Liljencrantz, Jaquette Universitetslektor, adjungerad jaquette.liljencrantz@gu.se
Lindgren, Sophie Oavlönad docent sophie.lindgren@gu.se
Lundin, Stefan Professor adjungerad stefan.lundin@medfak.gu.se
Löwhagen Hendén, Pia Forskarstuderande 031-342 8189 pia.lowhagen.henden@gu.se
Martinell, Louise Forskarstuderande 031-342 9562 louise.martinell@gu.se
Naredi, Silvana Professor/​specialistläkare 031-786 3758 silvana.naredi@gu.se
Nellgård, Bengt Universitetslektor/​specialistläkare bengt.nellgard@gu.se
Nicklas, Oscarsson Forskarstuderande 031-343 4213 nicklas.oscarsson@vgregion.se
Odenstedt, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.odenstedt@aniv.gu.se
Oras, Jonatan Universitetslektor, adjungerad jonatan.oras@gu.se
Oras, Jonatan Forskare jonatan.oras@vgregion.se
Ricksten, Sven-Erik Professor/​överläkare 031-342 7433 sven-erik.ricksten@aniv.gu.se
Rylander, Christian Universitetslektor, adjungerad christian.rylander@gu.se
Sand, Lena Forskarstuderande 031-342 8157 lena.sand@vgregion.se
Sellbrant, Irene Doktorand iren.sellbrant@vgregion.se
Snygg, Johan Universitetslektor, adjungerad johan.snygg@mailer.mednet.gu.se
Stenqvist, Ola Oavlönad docent 031-342 8161 ola.stenqvist@aniv.gu.se
Svennerholm, Kristina Universitetslektor, adjungerad kristina.svennerholm@gu.se
Tempelman Svennerholm, Kristina Forskare 031-342 9336 kristina.svennerholm@gu.se
Thelandersson, Anneli Forskarstuderande 031-342 1195 anneli.thelandersson@gu.se
Thorlacius, Elin Forskarstuderande 031-342 36433 elin.thorlacius@gu.se
Thörn, Sven-Egron Universitetslektor/​överläkare sven-egron.thorn@gu.se

Visar 1 - 50 av 52

Visar 1 - 10 av 284

2018

What can a mobile App add to improve quality of care, with focus on ambulatory surgery?
Metha Brattwall, Margareta Warrén Stomberg, Pether Jildenstål, Irene Sellbrant, Jan G Jakobsson
European Journal for Person Centered Healthcare, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In-bed cycling in the ICU; patient safety and recollections with motivational effects
Mona Ringdal, Margareta Warrén Stomberg, K. Egnell, Elisabet Wennberg, R. Zätterman et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased Level of Serum Hepcidin in Female Adolescent Athletes
Göran Sandström, Stig Rödjer, Stefan Jacobsson, Dick Nelson, Mats Börjesson
Clinical journal of sport medicine : official journal of the Canadian Academy of Sport Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Renal Blood Flow, Glomerular Filtration Rate, and Renal Oxygenation in Early Clinical Septic Shock
Jenny Skytte Larsson, Vitus Krumbholz, Anders Enskog, Gudrun Bragadottir, Bengt Redfors et al.
Critical Care Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vasopressin and nitroglycerin decrease portal and hepatic venous pressure and hepato-splanchnic blood flow
Ellinor Wisén, Kristina Svennerholm, Lena Sand Bown, Erik Houltz, Magnus Rizell et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploration of 27 plasma immune markers: a cross-sectional comparison of 64 old psychiatric inpatients having unipolar major depression and 18 non-depressed old persons
T. L. Gaarden, K. Engedal, J. S. Benth, M. Larsen, B. Lorentzen et al.
BMC Geriatr, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined Inhibition of C5 and CD14 Attenuates Systemic Inflammation in a Piglet Model of Meconium Aspiration Syndrome
A. M. Thomas, C. Schjalm, P. H. Nilsson, P. H. H. Lindenskov, R. Rortveit et al.
Neonatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epoprostenol for the treatment of increasing oxygenator pressure drop during cardiopulmonary bypass. A case report
A. K. Hjarpe, Björn Reinsfelt, European Journal Of Clinical Pharmacology V. P. Wello W
Perfusion-Uk, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 284

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2016-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?