Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för anestesiologi och intensivvård

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för anestesiologi och intensivvård
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 5, våning 5
Besöksadress: Blå stråket 5, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 0313427798

Senaste publikationer

Direct or subacute coronary angiography in out-of-hospital cardiac arrest (DISCO)-An initial pilot-study of a randomized clinical trial.
Ludvig Elfwén, Rickard Lagedal, Per Nordberg, Stefan James, Jonas Oldgren et al.
Resuscitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Direct or subacute coronary angiography in out-of-hospital cardiac arrest (DISCO)-An initial pilot-study of a randomized clinical trial.
Elfwén Ludvig, Lagedal Rickard, Nordberg Per, James Stefan, Oldgren Jonas et al.
Resuscitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Development of parallel reaction monitoring assays for cerebrospinal fluid proteins associated with Alzheimer's disease
A. Andersson, J. Remnestål, Bengt Nellgård, H. Vunk, D. Kotol et al.
Clinica Chimica Acta, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ethnic differences in the perception of pain: a systematic review of qualitative and quantitative research.
Ferid Krupic, Svemir Čustović, Mahir Jašarević, Sahmir Šadić, Mirsad Fazlić et al.
Medicinski glasnik : official publication of the Medical Association of Zenica-Doboj Canton, Bosnia and Herzegovina, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Incidence of severe critical events in paediatric anaesthesia in Scandinavia: Secondary analysis of Anaesthesia PRactice In Children Observational Trial (APRICOT)
T. G. Hansen, W. B. Borke, M. H. Isohanni, Albert Castellheim
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Off-hour admission and impact on neurological outcome in endovascular treatment for acute ischemic stroke
Pia Löwhagen Hendén, Alexandros Rentzos, Jan-Erik Karlsson, Lars Rosengren, Jonatan Oras et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 54

Namn Titel Telefon E-post
Adielsson, Anna Forskarstuderande 031-342 8070 anna.adielsson@vgregion.se
Ahlqwist, Anna Doktorand ahlqwist@gmail.com
Andersson, Bertil Forskarstuderande 031-343 4412 bertil.andersson@vgregion.se
Andréll, Paulin Universitetslektor, adjungerad paulin.andrell@gu.se
Arvidsson, Linus Doktorand link.arvidsson@gmail.com
Asgeirsdottir, Sigrun Doktorand sigrun.asgeirsdottir@vgregion.se
Belfrage, Erik Doktorand erik.belfrage@vgregion.se
Biber, Björn Professor emeritus 031-342 8169 bjorn.biber@aniv.gu.se
Björnsson, Einar Doktorand einar.e.bjornsson@vgregion.se
Block, Linda Universitetslektor, adjungerad linda.block@gu.se
Block, Linda Forskare 031-342 8173 linda.block@vgregion.se
Csajbok, Ludvig Forskare 031-432 8055 ludvig.csajbok@aniv.gu.se
Dalla, Keti Doktorand keti.dalla@vgregion.se
Damén, Tor Forskarstud tor.damen@vgregion.se
Danielsson, Mattias Forskarstuderande 031-342 7452 mattias.danielsson@gu.se
Dutkiewicz, Robert Doktorand robert.dutkiewicz@vgregion.se
Einarsson, Hrolfur Forskarstuderande 031-342 8054 hrolfur.einarsson@vgregion.se
Ekström-Jodal, Barbro Professor emerita 031-343 44 38 barbro.ekstrom-jodal@gu.se
Ekström-Jodal, Barbro Doktorand barbro.ekstrom-jodal@gu.se
Forshammar, Johan Forskarstuderande 010-4351458 johan.forshammar@gu.se
Fredholm, Martin Forskarstuderande 031-342 7448 martin.fredholm@gu.se
Gyllencreutz Castellheim, Albert Universitetslektor/​överläkare albert.castellheim@gu.se
Hallén, Katarina Forskarstuderande 031-342 8072 katarina.hallen@aniv.gu.se
Hayden, Jane Forskarstuderande 031-343 9950 jane.hayden@gu.se
Hubrich, Martin Forskarstuderande martin.norbert.hubrich@gu.se
Karlsson, Ove Forskare 031-343 8088 ove.karlsson@gu.se
Knudsen, Kai Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 kai.knudsen@aniv.gu.se
Kristiansson, Johan Forskarstuderande johan.kristiansson@gu.se
Lannemyr, Lukas Forskarstuderande lukas.lannemyr@vgregion.se
Liljencrantz, Jaquette Universitetslektor, adjungerad jaquette.liljencrantz@gu.se
Lindgren, Sophie Oavlönad docent sophie.lindgren@gu.se
Löwhagen Hendén, Pia Forskarstuderande 031-342 8189 pia.lowhagen.henden@gu.se
Martinell, Louise Forskarstuderande 031-342 9562 louise.martinell@gu.se
Naredi, Silvana Professor/​specialistläkare 031-786 3758 silvana.naredi@gu.se
Nellgård, Bengt Universitetslektor/​specialistläkare bengt.nellgard@gu.se
Nicklas, Oscarsson Forskarstuderande 031-343 4213 nicklas.oscarsson@vgregion.se
Odenstedt, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.odenstedt@aniv.gu.se
Oras, Jonatan Universitetslektor, adjungerad jonatan.oras@gu.se
Oras, Jonatan Forskare jonatan.oras@vgregion.se
Ricksten, Sven-Erik Professor/​överläkare 031-342 7433 sven-erik.ricksten@aniv.gu.se
Rosén, Anders Forskarstuderande anders.rosen@vgregion.se
Rylander, Christian Universitetslektor, adjungerad christian.rylander@gu.se
Sand, Lena Forskarstuderande 031-342 8157 lena.sand@vgregion.se
Sellbrant, Irene Doktorand iren.sellbrant@vgregion.se
Skytte Larsson, Jenny Forskarstuderande jenny.skytte@vgregion.se
Stenqvist, Ola Oavlönad docent 031-342 8161 ola.stenqvist@aniv.gu.se
Svennerholm, Kristina Universitetslektor, adjungerad kristina.svennerholm@gu.se
Tempelman Svennerholm, Kristina Forskare 031-342 9336 kristina.svennerholm@gu.se
Thelandersson, Anneli Forskarstuderande 031-342 1195 anneli.thelandersson@gu.se
Thorlacius, Elin Forskarstuderande 031-342 36433 elin.thorlacius@gu.se

Visar 1 - 50 av 54

Visar 1 - 10 av 326

2019

Direct or subacute coronary angiography in out-of-hospital cardiac arrest (DISCO)-An initial pilot-study of a randomized clinical trial.
Ludvig Elfwén, Rickard Lagedal, Per Nordberg, Stefan James, Jonas Oldgren et al.
Resuscitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Direct or subacute coronary angiography in out-of-hospital cardiac arrest (DISCO)-An initial pilot-study of a randomized clinical trial.
Elfwén Ludvig, Lagedal Rickard, Nordberg Per, James Stefan, Oldgren Jonas et al.
Resuscitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Development of parallel reaction monitoring assays for cerebrospinal fluid proteins associated with Alzheimer's disease
A. Andersson, J. Remnestål, Bengt Nellgård, H. Vunk, D. Kotol et al.
Clinica Chimica Acta, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ethnic differences in the perception of pain: a systematic review of qualitative and quantitative research.
Ferid Krupic, Svemir Čustović, Mahir Jašarević, Sahmir Šadić, Mirsad Fazlić et al.
Medicinski glasnik : official publication of the Medical Association of Zenica-Doboj Canton, Bosnia and Herzegovina, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Incidence of severe critical events in paediatric anaesthesia in Scandinavia: Secondary analysis of Anaesthesia PRactice In Children Observational Trial (APRICOT)
T. G. Hansen, W. B. Borke, M. H. Isohanni, Albert Castellheim
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Off-hour admission and impact on neurological outcome in endovascular treatment for acute ischemic stroke
Pia Löwhagen Hendén, Alexandros Rentzos, Jan-Erik Karlsson, Lars Rosengren, Jonatan Oras et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 326

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2016-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?