Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för anestesiologi och intensivvård

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för anestesiologi och intensivvård
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 5, våning 5
Besöksadress: Blå stråket 5, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 0313427798

Senaste publikationer

Communication and assessment of pain in hip fracture patients with dementia - experiences of healthcare professionals at an accident and emergency department in Sweden.
Nail Seffo, Eric Hamrin Senorski, Olof Westin, Eleonor Svantesson, Ferid Krupic
Medicinski glasnik : official publication of the Medical Association of Zenica-Doboj Canton, Bosnia and Herzegovina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experience of nurses in assessing postoperative pain in hip fracture patients suffering from dementia in nursing homes.
Ferid Krupic, Mirza Bišćević, Emina Spahić, Amila Jašarević, Mahir Jašarević et al.
Medicinski glasnik : official publication of the Medical Association of Zenica-Doboj Canton, Bosnia and Herzegovina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation-induced cystitis treated with hyperbaric oxygen therapy (RICH-ART): a randomised, controlled, phase 2–3 trial
Nicklas Oscarsson, Bernd Müller, Anders Rosén, Pär Lodding, Johan Mölne et al.
The Lancet Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The MS4A gene cluster is a key modulator of soluble TREM2 and Alzheimer's disease risk
Y. Deming, F. Filipello, F. Cignarella, C. Cantoni, S. Hsu et al.
Science Translational Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Historic review of long-term outcomes research
Christian Rylander
Current Opinion in Critical Care, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Personer

Visar 1 - 50 av 64

Namn Titel Telefon E-post
Adielsson, Anna Forskarstuderande 031-342 8070 anna.adielsson@vgregion.se
Ahlqwist, Anna Doktorand ahlqwist@gmail.com
Andersson, Emma Forskarstuderande emma.a.andersson@vgregion.se
Andréll, Paulin Universitetslektor, adjungerad paulin.andrell@gu.se
Arvidsson, Linus Doktorand link.arvidsson@gmail.com
Asgeirsdottir, Sigrun Doktorand sigrun.asgeirsdottir@vgregion.se
Belfrage, Erik Doktorand erik.belfrage@vgregion.se
Biber, Björn Professor emeritus 031-342 8169 bjorn.biber@aniv.gu.se
Bjerkne Wenneberg, Sandra Forskarstuderande sandra.wenneberg@vgregion.se
Block, Linda Universitetslektor, adjungerad linda.block@gu.se
Csajbok, Ludvig Forskare 031-432 8055 ludvig.csajbok@aniv.gu.se
Dalla, Keti Forskare keti.dalla@gu.se
Damén, Tor Forskarstud tor.damen@vgregion.se
Danielsson, Mattias Forskarstuderande 031-342 7452 mattias.danielsson@gu.se
Dutkiewicz, Robert Doktorand robert.dutkiewicz@vgregion.se
Ekström-Jodal, Barbro Professor emerita 031-343 44 38 barbro.ekstrom-jodal@gu.se
Fredholm, Martin Forskarstuderande 031-342 7448 martin.fredholm@gu.se
Gyllencreutz Castellheim, Albert Universitetslektor/​överläkare albert.castellheim@gu.se
Hallén, Katarina Forskarstuderande 031-342 8072 katarina.hallen@aniv.gu.se
Hayden, Jane Forskarstuderande 031-343 9950 jane.hayden@gu.se
Hubrich, Martin Forskarstuderande martin.norbert.hubrich@gu.se
Hård af Segerstad, Mathias Forskare mathias.kotyra@vgregion.se
Jansson Timan, Terje Forskarstuderande terje.jansson.timan@vgregion.se
Karlsson, Ove Forskare 031-343 8088 ove.karlsson@gu.se
Kiss, Katalina Forskarstuderande
Knudsen, Kai Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 kai.knudsen@aniv.gu.se
Kristiansson, Johan Forskarstuderande johan.kristiansson@gu.se
Lannemyr, Lukas Forskare lukas.lannemyr@vgregion.se
Liljencrantz, Jaquette Universitetslektor, adjungerad jaquette.liljencrantz@gu.se
Lindgren, Sophie Oavlönad docent sophie.lindgren@gu.se
Lovlund, Mikael Forskarstuderande mikael.lovlund@vgregion.se
Lundin, Andreas Forskarstuderande andreas.lundin@vgregion.se
Lundin, Stefan Professor, adjungerad stefan.lundin@medfak.gu.se
Löwhagen Hendén, Pia Forskare 031-342 8189 pia.lowhagen@vgregion.se
Martinell, Louise Forskarstuderande 031-342 9562 louise.martinell@gu.se
Naredi, Silvana Professor/​specialistläkare 031-786 3758 silvana.naredi@gu.se
Nellgård, Bengt Universitetslektor/​specialistläkare bengt.nellgard@gu.se
Nicklas, Oscarsson Forskarstuderande 031-343 4213 nicklas.oscarsson@vgregion.se
Nilsson, Tobias Forskarstuderande tobias.nilsson@gu.se
Odenstedt, Helena Universitetslektor, adjungerad helena.odenstedt@aniv.gu.se
Olsen, Fredrik Forskarstuderande fredrik.olsen@vgregion.se
Oras, Jonatan Universitetslektor, adjungerad jonatan.oras@gu.se
Persson, Per Forskare per.persson@vgregion.se
Reinholdt, Carina Forskare carina.reinholdt@vgregion.se
Ricksten, Sven-Erik Professor/​överläkare 031-342 7433 sven-erik.ricksten@aniv.gu.se
Rosén, Anders Forskarstuderande anders.rosen@vgregion.se
Rylander, Christian Universitetslektor, adjungerad christian.rylander@gu.se
Sameby, Louise Forskarstuderande louise.sameby@vgregion.se
Sand, Lena Forskare 031-342 8157 lena.sand@vgregion.se
Sandström, Göran Forskare goran.sandstrom@gu.se

Visar 1 - 50 av 64

Visar 1 - 10 av 361

2020

Communication and assessment of pain in hip fracture patients with dementia - experiences of healthcare professionals at an accident and emergency department in Sweden.
Nail Seffo, Eric Hamrin Senorski, Olof Westin, Eleonor Svantesson, Ferid Krupic
Medicinski glasnik : official publication of the Medical Association of Zenica-Doboj Canton, Bosnia and Herzegovina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experience of nurses in assessing postoperative pain in hip fracture patients suffering from dementia in nursing homes.
Ferid Krupic, Mirza Bišćević, Emina Spahić, Amila Jašarević, Mahir Jašarević et al.
Medicinski glasnik : official publication of the Medical Association of Zenica-Doboj Canton, Bosnia and Herzegovina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

Radiation-induced cystitis treated with hyperbaric oxygen therapy (RICH-ART): a randomised, controlled, phase 2–3 trial
Nicklas Oscarsson, Bernd Müller, Anders Rosén, Pär Lodding, Johan Mölne et al.
The Lancet Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The MS4A gene cluster is a key modulator of soluble TREM2 and Alzheimer's disease risk
Y. Deming, F. Filipello, F. Cignarella, C. Cantoni, S. Hsu et al.
Science Translational Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Historic review of long-term outcomes research
Christian Rylander
Current Opinion in Critical Care, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Visar 1 - 10 av 361

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2016-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?