Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för anestesiologi och intensivvård

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för anestesiologi och intensivvård
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 5, våning 5
Besöksadress: Blå stråket 5, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 0313427798

Senaste publikationer

Mannitol clearance for the determination of glomerular filtration rate-a validation against clearance of Cr-51-EDTA
Katalin Kiss, M. Molnar, Sören Söndergaard, G. Molnar, Sven-Erik Ricksten
Clinical Physiology and Functional Imaging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Atelectasis is inversely proportional to transpulmonary pressure during weaning from ventilator support in a large animal model
M. Gudmundsson, G. Perchiazzi, M. Pellegrini, A. Vena, G. Hedenstierna et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Escherichia coli outer membrane vesicles can contribute to sepsis induced cardiac dysfunction.
Kristina Svennerholm, Kyong-Su Park, Johannes Wikström, Cecilia Lässer, Rossella Crescitelli et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anaesthesia for open wrist fracture surgery in adults/elderly
irene sellbrandt, Margareta Warrén Stomberg, Pether Jildenstål, Metha Brattwall, jan Jakobsson
F1000Research, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Comparison of two strategies for ex vivo lung perfusion
Tobias S Nilsson, Jan F. Gielis, Alexis Slama, Christoffer Hansson, Andreas Wallinder et al.
Journal of Heart and Lung Transplantation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 41 av 41

Namn Titel Telefon E-post
Adielsson, Anna Forskarstuderande 031-342 8070 anna.adielsson@vgregion.se
Ahlqwist, Anna Doktorand ahlqwist@gmail.com
Andersson, Bertil Forskarstuderande 031-343 4412 bertil.andersson@vgregion.se
Asgeirsdottir, Sigrun Doktorand sigrun.asgeirsdottir@vgregion.se
Belfrage, Erik Doktorand erik.belfrage@vgregion.se
Bengtson, Jan Peter Oavlönad docent, Utvecklingsarbete inom lågflödes- och inhalations- anestesi samt autolog blodåtervi... 031-343 61 53 jan.peter.bengtson@aniv.gu.se
Biber, Björn Professor emeritus 031-342 8169 bjorn.biber@aniv.gu.se
Björnsson, Einar Doktorand einar.e.bjornsson@vgregion.se
Block, Linda Forskare 031-342 8173 linda.block@vgregion.se
Castellheim, Albert Univ lekt/​överläkare albert.castellheim@gu.se
Csajbok, Ludvig Forskare 031-432 8055 ludvig.csajbok@aniv.gu.se
Damén, Tor Forskarstud tor.damen@vgregion.se
Danielsson, Mattias Forskarstuderande 031-342 7452 mattias.danielsson@gu.se
Einarsson, Hrolfur Forskarstuderande 031-342 8054 hrolfur.einarsson@vgregion.se
Ekström-Jodal, Barbro Professor emerita 031-343 44 38 barbro.ekstrom-jodal@gu.se
Forshammar, Johan Forskarstuderande 010-4351458 johan.forshammar@gu.se
Fredholm, Martin Forskarstuderande 031-342 7448 martin.fredholm@gu.se
Hallén, Katarina Forskarstuderande 031-342 8072 katarina.hallen@aniv.gu.se
Hayden, Jane Forskarstuderande 031-343 9950 jane.hayden@gu.se
Hubrich, Martin Forskarstuderande martin.norbert.hubrich@gu.se
Karlsson, Ove Forskare 031-343 8088 ove.karlsson@gu.se
Knudsen, Kai Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 kai.knudsen@aniv.gu.se
Lannemyr, Lukas Forskarstuderande lukas.lannemyr@vgregion.se
Lindgren, Sophie Oavlönad docent sophie.lindgren@gu.se
Lundin, Stefan Professor adjungerad stefan.lundin@medfak.gu.se
Löwhagen Hendén, Pia Forskarstuderande 031-342 8189 pia.lowhagen.henden@gu.se
Martinell, Louise Forskarstuderande 031-342 9562 louise.martinell@gu.se
Naredi, Silvana Professor/​specialistläkare 031-342 8276 silvana.naredi@gu.se
Nellgård, Bengt Univ lekt/​specialistläkare bengt.nellgard@gu.se
Nicklas, Oscarsson Forskarstuderande 031-343 4213 nicklas.oscarsson@vgregion.se
Oras, Jonatan Forskare jonatan.oras@vgregion.se
Ricksten, Sven-Erik Professor/​överläkare sven-erik.ricksten@aniv.gu.se
Sand, Lena Forskarstuderande 031-342 8157 lena.sand@vgregion.se
Snygg, Johan Universitetslektor, adjungerad johan.snygg@mailer.mednet.gu.se
Stenqvist, Ola Oavlönad docent 031-342 8161 ola.stenqvist@aniv.gu.se
Tempelman Svennerholm, Kristina Forskare 031-342 9336 kristina.svennerholm@gu.se
Thelandersson, Anneli Forskarstuderande 031-342 1195 anneli.thelandersson@gu.se
Thorlacius, Elin Forskarstuderande 031-342 36433 elin.thorlacius@gu.se
Thörn, Sven-Egron Univ lekt/​överläkare sven-egron.thorn@gu.se
Wennberg, Elisabet Oavlönad docent 0303-98651 elisabet.wennberg@gu.se
Werner Möller, Per Forskarstuderande permoller74@gmail.com

Visar 1 - 41 av 41

Visar 1 - 10 av 266

2018

Mannitol clearance for the determination of glomerular filtration rate-a validation against clearance of Cr-51-EDTA
Katalin Kiss, M. Molnar, Sören Söndergaard, G. Molnar, Sven-Erik Ricksten
Clinical Physiology and Functional Imaging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Atelectasis is inversely proportional to transpulmonary pressure during weaning from ventilator support in a large animal model
M. Gudmundsson, G. Perchiazzi, M. Pellegrini, A. Vena, G. Hedenstierna et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

Escherichia coli outer membrane vesicles can contribute to sepsis induced cardiac dysfunction.
Kristina Svennerholm, Kyong-Su Park, Johannes Wikström, Cecilia Lässer, Rossella Crescitelli et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anaesthesia for open wrist fracture surgery in adults/elderly
irene sellbrandt, Margareta Warrén Stomberg, Pether Jildenstål, Metha Brattwall, jan Jakobsson
F1000Research, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Comparison of two strategies for ex vivo lung perfusion
Tobias S Nilsson, Jan F. Gielis, Alexis Slama, Christoffer Hansson, Andreas Wallinder et al.
Journal of Heart and Lung Transplantation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 266

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2016-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?